شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل چیست؟

شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل

شیپینگ اوردر چیست؟

شیپینگ اوردر یا Shipping Order (SO)، سندی است که توسط خط کشتیرانی صادر و تحویل داده می‌شود و تأیید می کند که تجهیزات و فضا در یک کشتی در کجا در دسترس است. همچنین جزئیات زمان و در دسترس بودن کانتینر برای استفاده و جزئیات تحویل و همچنین جدول زمانی مربوطه برای تکمیل حمل و نقل را ارائه می دهد.

پس از رزرو با یک شرکت حمل کننده، شرکت به فرستنده بار از جزئیات حمل و نقل اطلاع می دهد و اطلاعاتی را ارائه می دهد که کانتینر خالی را از کجا تحویل بگیرید. یکی از اسناد مهمی که حاوی این اطلاعات است، سفارش حمل و نقل یا شیپینگ اوردر است.

در بخش‌های خاصی از جهان، به سفارش حمل و نقل با عنوان سفارش آزادسازی کانتینر (CRO) یا مرجع خروج (ATW) نیز گفته می‌شود. همچنین مواقعی وجود دارد که سفارش حمل و نقل به تأییدیه رزرو ضمیمه می شود.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به این خواهیم داشت که چه اطلاعاتی در مورد سفارش‌های حمل و نقل را باید بدانیم، شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل چگونه صادر می‌شوند.

شیپینگ اوردر توسط چه کسی صادر می‌شود

سفارش حمل توسط حامل محموله یا شرکت حمل کننده بار که برای ارسال برنامه ریزی شده است صادر می شود.

گاهی اوقات، این امکان وجود دارد که سفارش حمل و نقل توسط یک نماینده یا ارگانی صادر شود که به طور مقتضی به عنوان نماینده حامل شناخته شده است. اگرچه اصطلاح حامل معمولاً برای نشان دادن یک شرکت حمل و نقل استفاده می شود، اما ممکن است حامل هایی نیز وجود داشته باشند که از حمل و نقل هوایی و جاده ای برای حمل کالا استفاده می کنند.

همچنین ببینید: همه چیز درباره حمل و نقل دریایی و دستورالعمل های گام به گام

شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل
شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل

چه اطلاعاتی در یک شیپینگ اوردر ارائه می شود؟

هیچ الگوی جهانی یا استانداردی وجود ندارد که اپراتورها برای سفارشات حمل و نقل اتخاذ کنند. هر خط کشتیرانی الگو و قرارداد خود را دارد.

با این حال، اطلاعات خاصی مانند جزئیات حمل و نقل و کانتینر، و همچنین زمان‌های ارسال و تحویل وجود دارد که می‌توان در سفارش حمل و نقل پیدا کنید.

جزئیات ارسال کننده

فرستنده کسی است که کالا را از طریق کشتی برای شخص دیگری در سراسر جهان ارسال می کند. همه چیز از نام تا آدرس فرستنده در سفارش حمل ثبت می شود. بنابراین می توان مکان فرستنده را پیدا کرد.

جزئیات کارگزار حمل  و نقل

این مشخصات شرکت حمل و نقلی است که محموله را حمل می‌کند. اغلب وقتی فرستنده و شرکت حمل و نقل یکسان هستند، این قسمت خالی می ماند. سفارش حمل در این مورد به فرستنده یا نمایندگان منصوب شده آنها منتشر می‌شود.

نوع بار

سفارش حمل و نقل شامل جزئیات نوع محموله ای است که برای حمل و نقل رزرو شده است.

شماره بارنامه

بارنامه که سند رسمی است که توسط فرستنده در سفارش حمل نقل لحاظ می‌شود. این اقدام در اکثر مواقع برای سفارش اعتبار قانونی ایجاد می‌کند. از شماره بارنامه برای ردیابی یک محموله در طول سفر استفاده می‌شود.

شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل

محل دریافت

به طور خلاصه، محل دریافتی که کانتینر خالی باید به آنجا تحویل داده شود در اینجا مشخص شده است.

بندر بارگیری

محل بارگیری کالا در کشتی به عنوان بندر بارگیری اعلام شده و در شیپینگ اوردر درج می‌شود. گاهی اوقات هنگامی که بارگیری در انبار کانتینر داخلی انجام می‌شود، مکان محصور در خشکی است.

بندر تخلیه

این مکانی است که گیرنده کالای در حال حمل باید تحویل محموله را بر عهده بگیرد. از آن به عنوان بندر مقصد نیز یاد می‌شود.

محل تحویل

مکانی که محموله باید به آن تحویل داده شود در اینجا وارد می شود. اغلب زمانی که محل تحویل خارج از بندر است، لازم است هزینه حمل و نقل پرداخت شود تا کانتینر بتواند از طریق زمین یا دریا به محل نهایی تحویل حمل شود.

همچنین ببینید: دموراژ – مفهوم و هزینه‌ها

بندر انتقال محموله به کشتی دیگر

هنگامی که یک کانتینر نیاز به جابجایی از یک کشتی به کشتی دیگر دارد و بندری که انتقال در آن انجام می شود در سفارش حمل  و نقل درج می‌شود.

نام کشتی و شماره سفر

جزئیات کشتی که قرار است کانتینر را حمل کند و شماره مسیر حمل و نقل را ثبت می‌کند.

نوع کانتینر

بسته به نوع کانتینر، در so درج می‌شود. به عنوان مثال: همه منظوره، مسطح قفسه بندی شده، روباز یا یخچال دار.

قوانین حمل و نقل و زمانبندی در شیپینگ اوردر

تاریخ و ساعتی که باید طی آن مراحل انجام شود و به شرکت حمل و نقل گزارش شود در اینجا آورده شده است. عدم پایبندی به زمان بندی های داده شده در بیشتر مواقع مستلزم جریمه جریمه است.

مکران ماشین. حمل و مدیریت کننده هر گونه بار از چین، عمان، امارات به ایران و بالعکس با مناسب ترین قیمت می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

شماره تماس مستقیم: 989128130592+
برای تماس کلیک کنید

امیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *