TEU چیست؟

teuچیست؟

TEU چیست؟

TEU یک اندازه استاندارد برای یک کانتینر حمل و نقل است. این مخفف عبارت “واحد معادل بیست فوت” یا “twenty-foot equivalent unit” است و رایج ترین نوع کانتینر مورد استفاده در کشتی های باری است. بنابراین، TEUها گاهی اوقات “بار واحد” یا “کانتینرهای ترکیبی” نامیده می شوند. طول یک TEU بیست فوت، عرض 8 فوت و ارتفاع 8 فوت است. TEU برای اندازه گیری ظرفیت یک کشتی یا مقدار باری که یک کشتی می تواند حمل کند استفاده می شود. به عنوان مثال، کشتی حامل 3000 TEU محموله گفته می شود که ظرفیت 3000 TEU دارد.

TEU یا واحد معادل بیست فوتی واحد اندازه گیری دقیقی است که برای تعیین ظرفیت بار برای کشتی های کانتینری و پایانه ها استفاده می شود.

این اندازه گیری از ابعاد یک کانتینر حمل و نقل استاندارد 20 فوتی گرفته شده است. از آنجا که کانتینرهای استاندارد می توانند 20 یا 40 فوت طول داشته باشند، ظرفیت یک کشتی کانتینری می تواند به نسبت دو اندازه بستگی داشته باشد.

به منظور جلوگیری از سردرگمی و استاندارد سازی ظرفیت کشتی، تعداد کانتینرهایی که یک کشتی می‌تواند بار کند به تعدادی کانتینر 20 فوتی ترجمه می‌شود و این اندازه‌گیری به عنوان TEU شناخته می‌شود.

حمل و نقل TEU

هنگام رزرو یک محموله، مهم است که بدانید TEU چیست که برای تعیین هزینه حمل و نقل شما استفاده می شود. نرخ ها بر اساس TEU داده می شود، بنابراین برای دریافت کل هزینه می توانید نرخ هر TEU را در تعداد کانتینر‌های ارسال خود ضرب کنید.

اصطلاح “TEU” یا “واحد معادل بیست فوت” در درجه اول برای توصیف یک کانتینر حمل و نقل 20 فوتی استفاده می شود. با گذشت زمان، این به یک واحد اندازه گیری استاندارد برای ظرفیت بار در صنعت لجستیک تبدیل شده است.

تاریخچه TEU

ایده مالکوم مک‌لین برای کانتینرهایی با اندازه استاندارد که می‌توان از آن برای چندین اشکال حمل‌ونقل استفاده کرد، صنعت حمل‌ونقل را متحول کرد. قبل از نوآوری او، کالاها با دست بارگیری و تخلیه می شدند که اغلب منجر به آسیب یا گم شدن محموله می شد.

مک‌لین با طراحی کانتینرهایی که افراد می‌توانستند به سرعت بین روش‌های حمل و نقل جابه‌جا کنند، سیستم کارآمدتر و قابل اعتمادتری برای حمل و نقل کالا ایجاد کرد. در نتیجه، دوره جدیدی در حمل و نقل اقیانوسی در آوریل 1956 آغاز شد.

ایده او به زودی مورد توجه قرار گرفت و امروزه مردم از ظروف TEU در سراسر جهان استفاده می کنند. بیش از 80 سال پس از تأسیس مک‌لین، TEU همچنان بخش مهمی از صنعت کشتیرانی جهانی است و سالانه میلیاردها تن بار را حمل می‌کند. تفکر رویایی مک‌لین آنچه را که زمانی فرآیندی زمان‌بر و غیرقابل اعتماد بود به یک عملیات کارآمد تبدیل کرده است.

همچنین ببینید: همه چیز درباره حمل و نقل دریایی و دستورالعمل های گام به گام

TEU برای چه مواردی استفاده می شود؟

درک نحوه کار TEU مهم است زیرا وقتی شرکت های حمل و نقل محاسبات نرخ را ارائه می دهند، آن را به ازای هر TEU انجام می دهند. بنابراین، هنگامی که یک محاسبه نرخ را از یک شرکت دریافت می‌کنید، مطمئن شوید که آن را در تعداد TEUهای محموله شما ضرب می‌کنید، نه فقط در تعداد کانتینری که حمل می‌کنید.

TEU همچنین در گزارش ظرفیت کشتی های کانتینری و پایانه ها استفاده می شود. علاوه بر این، معیارهای مربوط به توان عملیاتی پورت اغلب به مقدار TEU گزارش می شود.

teu
teu

اهمیت TEU در بنادر و پایانه های کشتیرانی

بنابراین ما به این واقعیت اشاره کرده‌ایم که کانتینرها امکان استانداردسازی در صنعت حمل و نقل را فراهم می‌کنند. اما این واقعاً چگونه در پورت ها و پایانه ها وارد عمل می شود؟

برنامه ریزی برای ظرفیت:

استفاده از سیستم TEU امکان برنامه ریزی ظرفیت کارآمد در بنادر و پایانه های کشتیرانی را فراهم می کند. داشتن اندازه‌گیری‌های استاندارد برای انواع کانتینر به مقامات و اپراتورهای بندر کمک می‌کند تا بر اساس ظرفیت باری که جابجا می‌شوند، تعیین کنند که کدام نوع ماشین‌آلات، زیرساخت‌ها و پرسنل بندری مورد نیاز است.

انبار کردن و بهینه‌سازی محموله:

استفاده از TEU به معنای ذخیره کارآمدتر در کشتی‌ها و ذخیره‌سازی در پایانه‌ها است. به دلیل اندازه های خاص، کانتینر می توانند به طور یکنواخت یکی روی دیگری چیده شوند. و فضا را به حداکثر برسانند. این همچنین خطر آسیب را به حداقل می رساند و حمل بار را ایمن تر می کند.

هماهنگی ترکیبی:

استفاده از TEUها امکان انتقال محموله بین انواع مختلف حمل و نقل را فراهم می کند. کانتینرها را می توان بین کامیون ها، قطارها و کشتی ها بدون نیاز به تخلیه اولیه جابجا کرد و در زمان و هزینه صرفه جویی کرد.

ردیابی و برنامه ریزی داده‌ها:

داده های TEU ردیابی حجم محموله را در بازه های زمانی خاص برای مقامات بندری و فعالان صنعت آسان تر می‌کند. علاوه بر این، آنها می توانند روندها را شناسایی کرده و برای گسترش و بهبود عملیات حمل و نقل مختلف برنامه ریزی کنند.

اسناد و ترخیص کالا از گمرک:

TEUها هم رویه های گمرکی و هم رسیدگی به اسناد حمل و نقل را ساده می کنند. این به این دلیل است که داشتن اندازه های استاندارد ظروف بازرسی و پردازش اسناد را آسان تر می کند. این به نوبه خود جریان کلی فرآیند را بهبود می بخشد و به کاهش تاخیرها، صرفه جویی در پول و راضی نگه داشتن ذینفعان کمک می کند. این یک معامله برد برد است.

TEU در مقابل FEU

FEU مخفف “واحد معادل چهل فوت” است. این معیاری است که برای محموله های دریایی کانتینری استفاده می شود. FEU اندازه استاندارد اکثر کانتینرهای حمل و نقل بین وجهی یا ترکیبی است. حمل کنندگان از این کانتینرها برای حمل و نقل کالا با کشتی، ریل یا کامیون استفاده می کنند.

یک کانتینر FEU 40 فوت طول، 8 فوت عرض و 8 فوت 1 اینچ ارتفاع دارد. این معادل 2360 فوت مکعب است. بنابراین، وزن خالص ظرف FEU یا وزن خالی، 8159 پوند (3700.86 کیلوگرم) است.

همچنین ببینید: شیپینگ اوردر یا سفارش حمل و نقل چیست؟

زمان استفاده از FEU

بهتر است فقط زمانی از FEU استفاده کنید که به نفع فرستنده باشد. مزیت استفاده از FEU این است که می توان چندین کانتینر را با هم در یک کشتی تحت یک بارنامه پر کرد و حمل کرد. استفاده از یک بارنامه برای کانتینرهای متعدد باعث صرفه جویی در اسناد و کاهش تاخیر در بنادر می شود.

علاوه بر این، از آنجایی که FEU ها یک اندازه استاندارد هستند، می توانید به راحتی آنها را بین انواع مختلف حمل و نقل بدون نیاز به بسته بندی مجدد انتقال دهید.

مزیت دیگر این است که فرستنده‌ها می‌توانند هزینه حمل و نقل را در واحد حجم محاسبه کنند، که به آنها امکان می‌دهد مقرون به صرفه بودن استفاده از کانتینرهای با اندازه‌های مختلف را مقایسه کنند. در نهایت، FEU استفاده کارآمدتر از فضاهای پایانه محدود را فراهم می کند.

teuچیست؟
teuچیست؟

انواع مختلف کانتینر TEU

کانتینر رفر(یخچالی) 20 فوتی

کانتینر یخچال دار که معمولاً به عنوان ریفر شناخته می شوند، برای حمل و نقل لبنیات، گوشت و سایر کالاهای حساس به دما استفاده می شوند. آنها تجهیزات خنک کننده خاصی دارند که می توانند هر دمایی را بین 30 تا 30- درجه سانتیگراد حفظ کنند.

کانتینر درب باز 20 فوتی

کانتینر درب باز از بالا باز هستند. و مناسب برای محموله های بیش از حد. به جای سقف، از ورق برزنتی برای محافظت از محموله استفاده می شود.

کانتینر 20 فوتی سقف محکم

این توع کانتینر دارای سقف محکم فولادی جداشدنی سخت هستند و برای حمل مصالح ساختمانی بزرگ، ماشین آلات و سایر محموله های بلند استفاده می شوند.

کانتینر درب جانبی 20 فوت

کانتینر درب جانبی 20 فوتی دارای درهای اضافی در یکی از طرف های بلندتر است. این امر بارگیری و تخلیه اقلام عجیب و غریب و بزرگ را سریع و راحت می کند.

کانتینر تخت(کفی) 20 فوتی

کانتینر تخت دارای سقف یا دیوار در دو طرف بلندتر خود نیستند. آنها برای محموله های بزرگ و با ارتفاع زیاد از انواع مختلف عالی هستند. حلقه های شلاقی برای محکم کردن محموله در این نوع کانتینر استفاده می شود.

در این مقاله از مکران ماشین مفهوم TEU را بررسی کردیم، امیدوار هستیم مفید واقع شده باشد. مکران ماشین زیر مجموعه شرکت ققنوس دریای مکران حمل و مدیریت کننده هر گونه بار از عمان،چین،امارات به ایران و بالعکس با مناسب ترین قیمت و بهترین شرایط می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

شماره تماس مستقیم: 989128130592+
برای تماس کلیک کنید

امیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *